Tarihçe

DURAK TEKSTİL 1971 yılında Bursa'da küçük ölçekli bir dokuma işletmesi olarak kuruldu. Kurucusu olan Ali DURAK, 1970'li yılların sonunda ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar gereği balık ağı ithalatının durması üzerine yaptığı yatırım ile DURAK Tekstil’i Türkiye balık ağı üretiminin %80'ini gerçekleştirir hale getirdi.

DURAK ailesinin ikinci kuşağını temsil eden Ömer DURAK, İstanbul'da kimya mühendisliği öğrenimi sonrasında Almanya ve İsviçre’de kimya yüksek mühendisliği alanındaki uzmanlık eğitimini tamamlamasının ardından 1975 yılında firmaya katıldı. Bu dönemde DURAK TEKSTİL ayakkabı üretiminde kullanılan naylon dikiş ipliği üretimi ile endüstriyel iplik üretiminde giderek artan oranda önemli bir rol oynamaya başladı.

1980'li yıllarda DURAK TEKSTİL Türkiye'de 'Polyester Nakış ipliği' üreten ilk firma unvanını kazandı. Polyester iplik üretimini 'Viskoz Nakış ipliği' üretimi takip etti ve geliştirdiği teknolojiler sayesinde 1990'lı yılların başında firma ürün gamını genişletti. Bu süreci, ayakkabı sektörü yanında brode ve ev tekstili sektörüne yönelik yüksek kalitede iplik üretimi takip etti.

1998 yılında 'polyester cipsten' iplik üretilmesini sağlayan high-tech POY tesisinin kurulması ile DURAK TEKSTİL ürün gamında yer alan tüm ipliklerin hammaddelerinin kalitesini de kendi bünyesinde belirlemek sureti ile dünya standartlarında nakış ve dikiş iplikleri üretmeye başladı. Bu yeni atılım sayesinde cipsten itibaren polyester iplik üretiminin tüm aşamalarını kendi çatısı altında gerçekleştiren DURAK TEKSTİL, çok farklı sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verebilen, kalite sürekliliği garanti altına alınmış, yüksek mukavemet ve düşük genleşmeli endüstriyel iplik üretimi için entegre bir tesis olmayı başardı.

1997'de elde ettiği ÖKÖ-TEX belgesi ile Türkiye'nin ilk %100 yerli sermayeli endüstriyel iplik üreticisi olan DURAK TEKSTİL, çevreye saygılı, ISO gibi uluslararası çalışma standartlarına uygun süreçler dâhilinde ürettiği yüksek kaliteli dikiş ve nakış ipliği ürünlerini geniş bir ürün gamı ile üç büyük kıtaya yayılmış 20'den fazla satış merkezleri, yurtdışı temsilcilikleri ve ticari partnerleri aracılığı ile sunmakta, endüstrilere ihtiyaç duydukları satış ve satış sonrası destek hizmetlerini vermeye devam etmektedir.

2000'li yılların başında 30.000m2 kapalı üretim alanı, esnek ve high-tech üretim süreçleri, büyük önem verdiği AR-GE çalışmaları ile zenginleştirdiği engin bilgi ve tecrübe birikimi yanında profesyonel ekibi ile DURAK TEKSTİL, Türkiye'nin en modern tesislerinde yüzlerce ürün çeşidi ve 40.000'i aşkın renk alternatifi ile dikiş ve nakış ipliklerinin en kalitelisini üretir hale geldi.

2000 yılında ilk kez elde ettiği ISO 9001:2000 belgesi ile DURAK Tekstil Şirketler Grubu endüstriyel dikiş ipliği pazarında dünya standartlarında üretim ve kalite yönetimini kendisine hedef seçmiş oldu.

2005 yılı içerisinde Çin’de üretim yapmak üzere fizibilite çalışmaları başladı ve 2006-2007 yıllarında arsa satın alınarak, üretim tesisleri inşaatına geçildi.

2008 yılında DURAK Changxing Çin fabrikası; 20.000.m2 arsa üzerine 12.419 m2 kapalı alana sahip fabrika üretime açıldı.

Daha sonraki yıllarda, 5 farklı kıtada oluşturduğu müşteri portföyüne, yüksek kalitede ve eşit standartlarda ürün ve servis sunabilmek için dünyadaki yapılanmasını stratejik noktalardaki ofis ve temsilcilikleriyle zenginleştirdi.

2018 yılına gelindiğinde Durak Tekstil, yaptığı Ar-Ge çalışmaları, Kalite, inovasyon, sektörel ve bireysel çözümler ve sürekli yeni ürün geliştirme dinamizmi ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezi oluşturulmuştur.

Bugün Durak Tekstil Amerika, Avrupa ve Asya bölgelerinde üretim, satış hizmetleri, araştırma ve destek faaliyetlerinde bulunan global bir şirketler grubu olup merkezi Türkiye olan, 100 den fazla ülkede ürünleri dolaşan, dünyanın önde gelen endüstriyel iplik üreticilerinden biridir.

Marka

0+

Ülke

0+

Memnun Müşteri

0+
Аренда яхты в Турции Бодрум Турция Мармарис Турция Фетхие Турция Анталия Турция